Welcome to انجمن تفریح و سرگرمی فافان

جهت استفاده از تمامی قابلیت ها ثبت نام کنید. با ثبت نام قادر خواهید بود مطالب خود را ارائه کنید و در مورد مطالب دیگران نظر دهید.

شما قادر خواهید بود پروفایل خود را سفارشی کیند، امتیاز و جایزه دریافت کنید و با دیگر کاربران ارتباط داشته باشید.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی پیشگام - نرم‌افزار جامع مالی و حسابداری
tarahyseo

روانشناس کودک

روانشناس کودک چه کاری انجام می دهند؟

 

روانشناس کودک کودکان و نوجوانان را ارزیابی و مشکلاتشان را درمان می کنند. آنها به کودکان کمک می کنند تا با استرس هایی مانند طلاق، مرگ و انتقال خانواده یا مدرسه روبرو شوند. متقاضیان آنها ممکن است شامل کودکانی باشد که انواع مختلفی از رشد دارند. از ناتوانی در یادگیری گرفته تا بیماری روانی شدید. لیست جزئی از مشکلات درمان شده شامل اختلال کمبود توجه، اوتیسم، اختلال وسواس اجباری، ترس و اختلال تنظیم است. هنگامی که مجموعه ای از علائم ارائه می شود، بخشی از کار به بهترین تشخیص رسیده است. روانشناس کودک بیش از سایر متخصصان بهداشت روان در انجام آزمایش های روانشناختی متخصص هستند.

روانشناس کودک

۵ چیزی که روانشناس کودک در مورد کودکان به ما می آموزد

ما به پنج مورد از اصلی ترین زمینه های مطالعه روانشناس کودک نگاه می کنیم. و آنچه که هر یک از موارد در مورد چگونگی رفتار بچه ها به ما می آموزد.

قرن ها پیش، روانشناسی کودک مفهومی کاملاً بیگانه بود. به عنوان مثال در دوران قرون وسطی کودکان به چیزی بیش از نسخه های کوچک بزرگسالان توجه نمی شدند. با کودکان مانند بزرگسالان رفتار می کردند حتی لباس بزرگسالان را نیز تن کودکان می کردند. امروزه می دانیم که دوران کودکی یک زمان بسیار تأثیرگذار در زندگی یک شخص است. رویدادهایی که در جوانی اتفاق می افتند، حتی کوچک و به ظاهر ناچیز. می توانند تأثیر مستقیمی بر نحوه احساس و رفتار ما در بزرگسالی داشته باشند.

مطالعه فرایندهای روانشناختی کودکان و به طور خاص، تفاوت این فرایندها با بزرگسالان. نحوه رشد آنها از بدو تولد تا پایان دوران نوجوانی. همه این موارد چگونگی و چرایی تفاوت آنها از یک فرزند به فرزند دیگر، یک شاخه تخصصی است. روانشناسان کودک و نوجوانان برای تشخیص و کمک به حل مشکلات ایجاد شده. از مشکلات عاطفی یا رفتاری مانند ناتوانی در یادگیری، اختلال کمبود توجه، بیش فعالی، اضطراب و افسردگی همکاری می کنند. آنها همچنین کودکان را به دلیل تاخیر در رشد، علائم اختلال طیف اوتیسم مورد ارزیابی قرار می دهند.

۵ حوزه روانشناس کودک و آنچه به ما می آموزند

۱- توسعه با کمک روانشناس کودک

مطالعه رشد کودک اغلب به سه بخش وسیع تقسیم می شود: جسمی، شناختی و عاطفی اجتماعی. رشد جسمی، که به طور کلی در یک دنباله نسبتاً پایدار و قابل پیش بینی اتفاق می افتد. به تغییرات بدنی، بدن اشاره دارد. که شامل کسب مهارت های خاصی است. در عین حال، رشد شناختی یا فکری فرایندی است که کودکان برای بدست آوردن دانش از آنها استفاده می کنند.  شامل زبان، اندیشه، استدلال و تخیل است. از آنجا که رشد اجتماعی و عاطفی به هم پیوسته است. این دو حوزه اغلب در کنار هم قرار می گیرند. یادگیری ارتباط با دیگران بخشی از رشد اجتماعی کودک است. در حالی که رشد عاطفی شامل احساسات و بیان احساسات است. اعتماد، ترس، اعتماد به نفس، غرور، دوستی و شوخ طبعی همه بخشی از رشد عاطفی اجتماعی فرد است.

در حالی که ممکن است برای درک راحت تر آنها به دسته های مختلفی تقسیم شوند. زمینه های جسمی، شناختی و عاطفی اجتماعی رشد کودک همه به طور غیرقابل پیوندی در ارتباط هستند. توسعه در یک منطقه می تواند به شدت بر منطقه دیگر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، نوشتن کلمات نیاز به مهارت های حرکتی خوب و مهارت های شناختی زبان دارد.

اهمیت روانشناس کودک

۲- سنجش نقاط عطف توسط روانشناس کودک

نقاط عطف رشد روش مهمی برای سنجش پیشرفت کودک در چندین زمینه مهم رشد است. در اصل، آنها به عنوان پایگاه در رشد كودک عمل می كنند. تا مشخص كنند كه كودک متوسط در سن خاصی قادر به انجام چه كاری است. دانستن نقاط عطف در سنین مختلف، به روانشناس کودک کمک می کند تا رشد عادی کودک را درک کند. همچنین در شناسایی مشکلات احتمالی با تاخیر در رشد کمک می کند. به عنوان مثال، کودکی که ۱۲ ماه دارد، می تواند با نگه داشتن چیزی روی پاهای خود بایستد. بعضی از کودکان در این سن حتی می توانند راه بروند. اگر كودكی به ۱۸ ماهگی برسد اما هنوز نتواند راه برود. می تواند مشكلی را نشان دهد كه نیاز به بررسی بیشتر دارد.

روانشناس كودک چهار دسته اصلی نقاط عطف را به طور خلاصه در بالا مورد بحث قرار گرفتند، دنبال می كنند.

  1. نقاط عطف فیزیکی وجود دارد. که مربوط به توسعه مهارت های حرکتی خالص و ناخالص است. (منظور این است که کودک سر خود را بالا می برد ، می چرخد ، می خزد ، می رود و می دوید و…).
  2. نقاط عطف شناختی یا ذهنی وجود دارد. که به توانایی رشد کودک برای تفکر، یادگیری و حل مشکلات اشاره دارد.
  3. نقاط عطف اجتماعی و عاطفی وجود دارد. که مربوط به توانایی کودک در ابراز احساسات و پاسخگویی به تعامل اجتماعی است.
  4.  سرانجام، نقاط عطف ارتباطی و زبانی وجود دارد که شامل مهارتهای ارتباطی کلامی و غیر کلامی کودک می شود.

۳- شناسایی رفتار توسط روانشناس کودک

همه کودکان هر از گاهی می توانند تحریک کننده باشند. درگیری میان والدین و فرزندان نیز امری اجتناب ناپذیر است. این نوع رفتارها بخشی طبیعی از روند رشد است. با این حال، برخی از کودکان رفتارهای بسیار دشوار و چالش برانگیز دارند که برای سنشان خارج از هنجار است. در حقیقت، اختلالات رفتاری شایع ترین دلیلی است که والدین به دنبال کمک از روانشناس کودک هستند.

در برخی موارد، این مسائل رفتاری به دلیل مشکلات استرس زا است. از جمله تولد خواهر و برادر، طلاق یا مرگ در خانواده، مشکلات موقتی دارند. موارد دیگر شامل الگویی از رفتارهای خصمانه، تهاجمی یا مخرب پایدار است که برای سن کودک مناسب نیست. معمولی ترین اختلالات رفتاری مختل کننده شامل اختلال مخالف ODD، اختلال رفتارCD و اختلال بیش فعالی کمبود توجه ADHD است. این سه اختلال رفتاری برخی علائم رایج را به اشتراک می گذارند. که می توانند با مشکلات عاطفی و اختلالات خلقی بیشتر تشدید شوند. روانشناس کودک بررسی همه ریشه های احتمالی این مسائل رفتاری از جمله اختلالات مغزی، ژنتیک، استرس بررسی می کند. سپس درمان بر اساس آن موارد خاص را انجام خواهد داد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !


ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید


ورود به حساب کاربری