Welcome to انجمن تفریح و سرگرمی فافان

جهت استفاده از تمامی قابلیت ها ثبت نام کنید. با ثبت نام قادر خواهید بود مطالب خود را ارائه کنید و در مورد مطالب دیگران نظر دهید.

شما قادر خواهید بود پروفایل خود را سفارشی کیند، امتیاز و جایزه دریافت کنید و با دیگر کاربران ارتباط داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی اُسیز | مشخصات ، آخرین قیمت روز ، فروش و خرید گوشی موبایل و تبلت
counterial22

هر آنچه که باید در باره بتن اکسپوز و صفحات سیمانی بدانید...

بتن اکسپوز یا صفحات سیمانی به بتن هایی گفته می شود که به صورت بلند مدت یا میان مدت در نما ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود و سطح بتن سطح نهایی کار بوده و بر روی آن پوشش و یا مصالح دیگری اجرا نمی گردد. از جمله این نوع بتن ها می توان به ساختمان هایی با نمای بتن یا در دکوراسیون داخلی و صفحه کابینت، روشویی سرویس بهداشتی، وان حمام و... اشاره کرد. اجرای بتن های اکسپوز و صفحات سیمانی بدین منظور نیازمند توجه و تسهیلات ویژه می باشد که سطح نهایی باید صاف، پرداخته شده و زیبا باشد. بدیهی است که وجود تخلخل در بتن، کرمو شدگی و یا پله در بتن می تواند باعث نا زیبایی بتن گردد و قابلیت استفاده در صفحات کابینت و دکوراسیون داخلی را نخواهد داشت.

از این رو در اجرای بتن های اکسپوز و صفحات سیمانی باید تمهیدات لازم به کار گرفته شود تا اختلال های اجرایی در این زمینه اتفاق نیافتد تا باعث ظاهر بد در این بتن نگردد.

برخی از اقدام لازم برای اجرای بتن های اکسپوز و صفحات سیمانی را می توان به این صورت برشمرد : استفاده از طرح اختلاط مناسب با کارایی بالا، استفاده از روغن قالب، تراکم مناسب، استفاده از قالب های سالم و نو به نحوی که سطح کار مختل نشده و شیره بتن فرار نکند. دقت در شاقول و عدم نصب پله ای، تحکیم و بستن خوب قالب ها به نحوی که در حین بتن ریزی جابجایی صورت نگیرید.

صفحه سیمانی

صفحه سیمانی

ترمیم بتن های اکسپوز (نما)

 

در اجرای بتن های اکسپوز مانند همه عملیات های اجرایی با وجود لحاظ تمهیدات و سختگیری ها امکان ایجاد اشکالات وجود دارد. همواره امکان نیاز به ترمیم بتن های اکسپوز وجود دارد.

لازم به ذکر است مبنایی و اصول عملیات ترمیم بتن های نما و اکسپوز همانند سایر تعمیرات و ترمیم بتن می باشد. ترمیم در بتن های اکسپوز همانند سایر محل ها، بسته به ابعاد، محل، ضخامت، سازه ای یا غیرسازه ای بودن نیامند به کارگیری تکنیک های مختلف می باشد.

اما آنچه باعث تفاوت در ترمیم بتن های اکسپوز و بتن های معمولی می شود، تشابه عملیات انجامی ترمیم با محل های اطراف و کنار منطقه ترمیم میباشد. این امر شاید در بتن های معمول و غیر نما دارای اهمیت بالایی نبوده و صرفا می توان مهمترین گزینه ها را در این ترمیم کیفیت و مباحث اقتصادی برشمرد. لذا تشابه رنگ و سطح در ترمیم های اکسپوز با بتن های مجاور در کنار کیفیت از اهیمت بالایی برخودار است. از این رو همواره این دغدغه برای مجریان سازه های اکسپوز وجود دارد که اختلاف رنگ در عملیات اجرایی باعث مشکلات دیداری گردد. به همین منظور همیشه توصیه و سعی می شود برای این امر از مجریان با تجربه موفق و کار آزموده استفاده گردد.

چرا که در این موضوع مهمترین عامل سوای کیفیت و هرگونه مصالح مصرفی تکنیک های اجرایی عملیات ترمیم می باشد.

به صورت کلی دو موضع و تکنیک که میتواند در ترمیم بتن اکسپوز موفق و موثر باشد استفاده از درصدی سیمان سفید در طرح مخلوط بتن ترمیم، دانه بندی ملات ترمیمی و نیز پرداخت و ساب سطح نهایی ترمیم می باشد.

صفحه سیمانی

صفحه سیمانی

نحوه ی رنگ آمیزی صفحات سیمانی و بتنی


سطوح داخلی و خارجی بتن غالبا دارای سطح صافی نیست، و اغلب بتن دارای طیف مختلفی از رنگ های خاکستری خسته کننده ای برای چشم است. با رنگ آمیزی بتن و صفحات بتنی می‌توان ظاهری جذاب به بتن بخشید و با استفاده از رنگ، بتن هایی زیبا و چشم نواز تولید کرد.

رنگ کردن بتن کار ساده و نسبتا ارزانی است که به راحتی توسط خود کارفرما انجام‌ پذیر است. به منظور رنگ کردن موفقیت آمیز بتن ابتدا باید سطح به درستی تمیز شود و سپس آماده سازی‌های اولیه برای رنگ آمیزی صحیح به آن اعمال شود و زمان کافی برای خشک شدن رنگ به آن داده شود.

آماده سازی بتن

1. سطح بتن را با صابون و آب گرم تمیز نمایید، هر گونه رنگ قدیمی بر روی آن را پاک کنید. ابتدا آثار برگ و آوارهای خاکی بر روی بتن را از بین ببرید. سپس هر گونه رنگ یا لکه را با استفاده از پودر شستشو یا اسکراب پاک نمایید. در مورد لکه‌ها لازم نیست نگران باشید، اما اطمینان حاصل کنید که هر گونه مورد اضافی بر روی سطح بتن پاک شده باشد.
• هر گونه پوشش گیاهی که ممکن است بتن را احاطه کرده باشد را از بین ببرید.
• برای داشتن بهترین پوشش رنگ بر روی بتن بهتر است تمیزترین و صاف ترین سطح را قبل از کار آماده کنید.

2. بهتر است برای اطمینان حاصل کردن از تغییرات آتی رنگ، هر گونه ناحیه ی حاوی روغن یا گریش را با فسفات تری سدیم TSP پاک کنید TSP را می توانید در اکثر فروشگاه های فروش لوازم خانگی تهیه کنید. به سادگی مقداری از آن را با آب مخلوط کنید و سپس برای پاک کردن لکه های نفتی یا روغنی به کار ببرید. پس از این کار اجازه دهید سطح بتن کاملا خشک شود تا برای مرحله بعد آماده شوید.

3برای رفع نواقص عمده مانند ترک، جوش یا سطوح ناهموار از تکه های بتی استفاده کنید. این امر به شما در داشتن بتن صاف و منظم کمک خواهد کرد. هر گونه ترک خوردگی و شکاف باید به اندازه ی کافی رطوبت داشته باشد تا رنگ را به خود بگیرد. از دستورالعمل های سازنده برای تایید زمان کافی برای خشک شدن تکه ها استفاده کنید.
 4. برای جلوگیری از ایجاد رطوبت توسط سیمان، قسمت های داخلی بتن را تمیز کنید. سیلانت بتنی گران قیمت است، اما بهترین روشی است که به کمک آن می توان اطمینان حاصل کرد که در اثر بارش باران و برف رنگ خراب نمی‌شود. بتن بسیار متخلل است، به این معنی که رطوبت در بتن قابل افزایش است و می تواند منجر به خرابی رنگ شود. از دستورالعمل های سازنده برای آماده سازی و کاربرد صحیح سیلانت پیروی کنید.
 در صورتی که سطح خارجی بتن را می‌خواهید رنگ کنید، لازم نیست این کار را انجام دهید.

رنگ کردن بتن

 

1. قبل از هر کاری وضعیت آب و هوایی را بررسی کنید چون 2 تا 3 روز برای خشک شدن بتن در معرض هوا زمان لازم دارید. برای خشک شدن لایه ی اول رنگ به یک شبانه روز زمان نیاز دارید و با اعمال لایه های بعدی رنگ این زمان طولانی تر می‌شود. پس از اعمال هر لایه رنگ باید به آن 24 ساعت زمان داد تا کاملا خشک شود. پس بهترین زمان برای رنگ کردن بتن زمانی است که هوا کاملا صاف و آفتابی باشد.

2. یک لایه بَتونه از رنگ بتن را با غلتک های رنگی بر روی سطح بمالید. قبل از اضافه کردن رنگ، نیاز دارید از پرایمر استفاده کنید تا رنگ به آن چسبیده شود. برای تضمین چسبندگی قوی رنگ، باید پرایمر را به بتن بمالید. مجددا از دستورالعمل سازنده برای نحوه‌ی کاربرد و زمان لازم برای خشک کردن پیروی کنید. اگر بر روی یک رنگ قدیمی می‌خواهید رنگ آمیزی کنید، یا بر روی سطوح خارجی رنگ بزنید بهتر است از 2 لایه رنگ با پرایمر استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لایه ی اول کاملا خشک شده است، سپس لایه‌ی دوم را اعمال کنید.              
 3. رنگ مناسب برای بتن انتخاب کنید. به هنگام کار با بتن بهتر است از رنگ‌های مخصوص سنگ تراشی استفاده کنید که بر اساس بافت و ساختار بتن فرموله سازی شده است و برابر تغییرات درجه ی حرارت مقاوم است. گاهی اوقات با نام رنگ الاستومری یا رنگ های پوشش دیواری نیز به فروش می‌رسند. از آن جایی که این رنگ ها ضخیم ‌تر از رنگ معمولی اند، بهتر است از غلتک یا قلم موهایی با ظرفیت بالا استفاده کنید.

 4. لایه ای نازک با استفاده از غلتک بر روی سطح اعمال کنید. کار را از گوشه ی سمت بالای دیوار شروع کنید و کل سطح را به آرامی رنگ کنید. لازم نیست دیوار را پر از رنگ کنید تنها 1 یا نهایتا دو لایه از رنگ آمیزی کنید و سپس به آن اجازه دهید خشک شود.


 5 بعد از ظهر روز بعد برگردید و لایه ی دوم را رنگ کنید. پس از هر بار رنگ آمیزی باید به آن یک شبانه روز وقت دهید تا خشک شود. حداقل یک یا دو لایه ی نازک از رنگ را بر روی سطح اعمال کنید، گاها می توانید بسته به رنگ مورد نظر لایه سوم را به صورت عمیق تر رنگ آمیزی کنید.

صفحه سیمانی رنگی

صفحه سیمانی

صفحه سیمانی

صفحه سیمانی

منبع: کانتریال،«هر آنچه که باید در باره بتن اکسپوز و صفحات سیمانی بدانید...».

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !


ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید


ورود به حساب کاربری